Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 31 Αυγούστου 2008

Η απουσία του «φαντεζί» Ισπανού, Μάρκες, και η ευστοχία του αποφασισμένου, Πάτρικ Ζουντί, από την άγνωστη, στους πολλούς, αφρικανική χώρα, Μπουρκίνα Φάσο, έκριναν υπέρ του «νεοφώτιστου» στα «μεγάλα σαλόνια», Πανσερραϊκού, την αναμέτρηση της πρεμιέρας κόντρα στον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο.Το τελικό 1-2, που σήμανε και την πρώτη στην ιστορία νίκη των «λιονταριών», στο Καυτανζόγλειο στάδιο, ύστερα από 21 παιχνίδια, οφείλεται εν πολλοίς στους δύο αυτούς παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν απόλυτα τον Ηρακλή, μπροστά στα μάτια και του νεοφερμένου, Μιχάλη Κωνσταντίνου, όταν μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ζουντί με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Παράλληλα, η απουσία του Χοσέ Φερνάντο Μάρκες, ο οποίος σηκώθηκε και έφυγε από το ξενοδοχείο, την παραμονή του αγώνα, μόλις έμαθε ότι ήταν εκτός 11άδας, αποδείχθηκε εξαιρετικά καθοριστική.Η κόντρα του με τον προπονητή, Ανχελ Πεδράθα πλήττει τον Ηρακλή, έστω και αν η συμπεριφορά του παίκτη δεν είναι επαγγελματική.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή, είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά ήταν ακίνδυνοι επιθετικά.Ετσι, ο Πανσερραϊκός, που δεν φοβήθηκε ποτέ τον αντίπαλο του, έφθασε και σε ένα δεύτερο γκολ.Στο 41ο λεπτό, ο Ζουντί, που πέρσι σε 13 ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, είχε πετύχει μόλις ένα γκολ, έκανε... νταμπλ με σουτ πλασέ.Το Καυτανζόγλειο «πάγωσε» και οι 1000 οπαδοί των φιλοξενουμένων ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.Στο φινάλε του αγώνα ο Ηρακλής μείωσε το σκορ με γκολ του Ντιέ στο 78ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση. Ο «πορτιέρε», Κοτταράς έσωσε τρεις φορές την ομάδα του σε προσπάθειες των Κικό Ρατόν (82’, 87’ ) και Γιάντση (83’). Στο 90’ ο Γκουγκουλιάς είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ηρακλή. Μέτρια ήταν η διαιτησία του Κατσιδώνη (Δωδ/νήσου).Κίτρινες: Μπούρμπος - Αμπουμπακαρί, Μπαϊκαρά, Διγκόζης, ΓκουγκουλιάςΗΡΑΚΛΗΣ: Κοβαλέφσκι, Μπούρμπος (71' Σερζ), Ιωαννίδης, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Γκαρσία, Γιάντσης, Επστάιν (54' Περπερίδης), Αγρίτης (71' Παπαστεριανός), Κίκο Ρατόν.ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κοτταράς, Καλλιμάνης, Βοσκόπουλος, Τάντιτς (68' Γεωργιάδης), Διγκόζης, Αμπουμπακαρί, Πιπίνης, Μιλένκοβιτς, Ζουντί (76' Χέρες), Μπαϊκαρά (85' Κόλεν), Γκουγκουλιάς.