Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2009

Φάνη-καν μπαράζ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φάνη Γκέκα, η Εθνική ομάδα θριάμβευσε επί της Λετονίας (5-2), κάνοντας το πρώτο από τα δύο... τελευταία βήματα για την συμμετοχή στα μπαράζ, για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010. Ο άσος της Λεβερκούζεν μπορεί να έχει ελάχιστα παιχνίδια στα πόδια του με την γερμανική ομάδα, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει τέσσερα γκολ και να στείλει την ελληνική ομάδα στα... ουράνια. Η Λετονία αποδείχτηκε σκληρό «καρύδι» και κατάφερε, όχι μόνο να ισοφαρίσει το γρήγορο γκολ της Εθνικής αλλά και να προηγηθεί, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Βερπακόφσκις του Εργοτέλη... Ομως, ο Φάνης Γκέκας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη... Ούτε οι πιο αισιόδοξοι φίλαθλοι της Εθνικής δεν θα περίμεναν ένα τόσο ιδανικό ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Οι «παγωμένες» κερκίδες ζεστάθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Λετονών, κάνοντας το 1-0. Η Εθνική μπήκε πατώντας... γερά στα πόδια της, στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, όμως στη συνέχεια έχασε τα βήματά της. Κι αφού ο Σαμαράς δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 στο 7’, ήρθε ο... Κρητικός Βερπακόφσκις να αποδείξει ότι βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα! Στο 12ο λεπτό, ο Τοροσίδης αποτυγχάνει στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, αυτή φτάνει στον Κάρλσονς που σουτάρει, ο Τζόρβας απομάκρυνε αλλά η μπάλα κατέληξε στον άσο του Εργοτέλη που ισοφάρισε με εντυπωσιακό τρόπο σε 1-1. Οι διεθνείς προσπάθησαν να αντιδράσουν και να αποκτήσουν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά οι προσπάθειες των Καραγκούνη (14’), Σεϊταρίδη (22’) και Γκέκα (26’) δεν έφεραν αποτέλεσμα. Οι Λετονοί δεν πτοούνται από την πίεση της Εθνικής και αυτό που δεν καταφέρνουν στο 28’ με το σουτ του Λάιζανς το πετυχαίνουν λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου... Ηταν το 40’, όταν στη συρτή μπαλιά του Ρούμπινς από τα αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Κάρλσονς γυρίζει στον Βερπακόφσκις «εκτέλεσε» για δεύτερη φορά την Εθνική, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα και κάνοντας το 2-1 για την Λετονία. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όσο ιδανικά ξεκίνησε και το πρώτο για την Εθνική. Μόλις στο 47’, ο διαιτητής Οβρεμπο καταλόγισε πέναλτι ?ομολογουμένως αρκετά τραβηγμένο ? σε σπρώξιμο του Κλάβας στον Σαμαρά. Ο Γκέκας καλείται να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» και το κάνει με επιτυχία, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το ΟΑΚΑ ξαναζεσταίνεται, ενώ πλέον έχουν ζεσταθεί για τα καλά και οι διεθνείς που δείχνουν αποφασισμένοι να κλειδώσουν τη νίκη. Δεν αργούν να το κάνουν καθώς στο 57’, ο Τοροσίδης στέλνει στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Γκέκας με γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα των Λετονών, σφραγίζοντας τη νίκη με χατ-τρικ! Το... κερασάκι στην τούρτα δεν ήταν άλλο από το γκολ... μαγεία του Γιώργου Σαμαρά, στο 73’. Ο φορ της Σέλτικ, μετά από σέντρα του Καραγκούνη, σταμάτησε αρχικά με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα και με ανάποδο ψαλίδι από τη γωνία της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το 4-2 για την Εθνική ομάδα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Φάνης Γκέκας σημείωσε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα γράφοντας το τελικό 5-2 πανηγυρικά για την Εθνική ομάδα. Πλέον, η Εθνική χρειάζεται ακόμη μια νίκη κόντρα στο Λουξεμβούργο, την ερχόμενη Τετάρτη προκειμένου να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα μπαράζ. Από κει και πέρα, αν οι Ουκρανοί νικήσουν την Ανδόρα, την ίδια μέρα, τότε η Εθνική ομάδα θα βρεθεί στο γκρουπ των ισχυρών με ακόμη περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης στο Μουντιάλ.