Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2008

Δίκαιη μοιρασιά

Τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα πήραν Ηρακλής και ΟΦΗ, μετά το ισόπαλο 1-1 στο Καυτανζόγλειο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και η ισοπαλία, σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα είναι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Γκαρσία, για να ισοφαρίσει ο Εντόι στο 69ο λεπτό για την ομάδα του Ηρακλείου. Ντεμπούτο με την φανέλα του Ηρακλή έκαναν οι Κονέ και Κωνσταντίνου.Ο «γηραιός» ξεκίνησε πιο δυνατά και ευτύχησε στην πρώτη οργανωμένη του επίθεση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ηταν το 14ο λεπτό όταν μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Κονέ που κινήθηκε από δεξιά, η μπάλα έφθασε στον Γκαρσία στην άλλη πλευρά του γηπέδου στο ύψος της περιοχής κι ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Μάλαρτζ και «έγραψε» το 1-0, αφού χρειάστηκε την βοήθεια του Σταυρακάκη, στον οποίο κόντραρε η μπάλα. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι κινήσεις του ήταν σπασμωδικές και δεν απείλησε την εστία του Κοβαλέφσκι, ενώ και οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν καλές προσπάθειες, με αποτελέσμα το ημίχρονο να λήξει με μοναδική καλή στιγμή τη φάση του γκολ.Στο β' ημίχρονο, τα δεδομένα άλλαξαν. Οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά στο γήπεδο και δημιούργησαν αρκετές φάσεις. Στο 54' ο Ηρακλής λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά το σουτ του Κονέ σταμάτησε στο δοκάρι του Μάλαρτζ. Ο ΟΦΗ απάντησε όταν στο 59ο λεπτό ο Σφακιανιάκης με σουτ-φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Στο 65' ο ΟΦΗ έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία, αλλά από τα αριστερά ο Πίτσος μόνος του δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Αυτό που δεν κατάφερε ο Πίτσος, το κατάφερε στο 69ο λεπτό ο Εντόι, όταν νίκησε στη μονομαχία τον Κατσαμπή, μπήκε δυνατά στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1.Στο υπόλοιπο του αγώνα, δεν σημειώθηκε καμιά αξιόλογη προσπάθεια μπροστά από τις δυο εστίες και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.