Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

Λύτρωση στο 91' με Μπακαγιόκο!

Σε ένα ματς γκραν-γκινιόλ, στο οποίο ξεχώρισε η ηρωική μορφή του τερματοφύλακα, Πεκάνια, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 επί του Θρασύβουλου στην Τούμπα, χάρη σε γκολ του Μπακαγιόκο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ετσι, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έπιασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Παναθηναϊκό στους 54 βαθμούς.Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε στο 1-1, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής στον ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην «καρδιά» της άμυνας του Θρασύβουλου και με κοντινή προβολή έγραψε το 2-1. Σκορ που έφερε τον «δικέφαλο» στην 2η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Παναθηναϊκό...Αυτή ήταν η 2η φορά τη φετινή σεζόν που ο ΠΑΟΚ νικά την ομάδα της Φυλής στις καθυστερήσεις, αφού το ίδιο είχε συμβεί και στο παιχνίδι του α' γύρου με το γκολ του Αθανασιάδη!Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Το σκηνικό ήταν στα «καρέ» του Θρασύβουλου, αλλά οι παίκτες του Σάντος ατύχησαν να βρουν μπροστά τους τον Πεκάνια! Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας των «πρασίνων» παραλίγο να εξελιχθεί σε ήρωα της βραδιάς, αφού σταμάτησε τέσσερα τετ α τετ (του Ιβιτς, του Μουσλίμοβιτς, του Κοντρέρας και του Μπακαγιόκο) ενώ πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Λίνο και Μουσλίμοβιτς.Σε αυτό το ματς ο ΠΑΟΚ «έφτιαξε» τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά λίγο έλειψε να το «πληρώσει» με τον... άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Ο Μαρτορέλ «πάγωσε» την Τούμπα στο 36', αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με το αυτογκόλ του Λιαπάκη (κόντρα σε σουτ του Ιβιτς) στις αρχές του β' ημιχρόνου. Να σημειωθεί ότι ο Γλύκος έκανε ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ. Τελικά το ταξίδι του Βρύζα για την Ουκρανία με σκοπό να παρακολουθήσει από κοντά τον ρουμάνο χαφ, Τσέρνατς, αναβλήθηκε επειδή ο παίκτης είναι τιμωρημένος.Κίτρινες: Σορλέν, Μουσλίμοβιτς - Χετεμάι, ΤραϊκοβιτςΠΑΟΚ: Γλύκος, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια (80' Αθανασιάδης), Ιβιτς, Λάκης (90'+ Μπαλάφας), Σορλέν, Σνάουτσνερ, Χούτος (64' Μπακαγιόκο), Μπιζέρα.ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Πεκάνια, Λιαπάκης, Μαρτορέλ, Χλωρός (62' Κόζλεϊ), Μίχος, Τσιώλης, Μαυρογενίδης, Τραΐκοβιτς (84' Μανωλάς), Αμπράμοβιτς (73' Μπαριέντος), Κατσίκης, Χετεμάι.