Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2008

Γηραιός... δαίμονας!

Ο Παναθηναϊκός δεν κέρδισε τον Ηρακλή, αλλά όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα αισθάνεται και ανακουφισμένος! Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 93' με τον Σαλπιγγίδη (2-2) στο ΟΑΚΑ, ωστόσο για μια ακόμη φορά είδαν τον «Γηραιό» να τους «κλέβει» βαθμούς στην έδρα τους। Ηταν η τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια που ο Ηρακλής φεύγει με... ψηλά το κεφάλι από την Αθήνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό।Σύνταγη 4-4-2 σαν κι αυτή που παρέταξε κόντρα στη Βέρντερ επέλεξε ο Ολλανδός στο ξεκίνημα του αγώνα। Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, είχε μια καλή ευκαιρία στο 4’ με τον Γκάμπριελ, αλλά η μεγάλη ευκαιρία του α’ 45λεπτου ανήκε στον Ηρακλή που ένα λεπτό αργότερα (5’) βρέθηκε με τον Ρατόν απέναντι στην εστία του Τζόρβα, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε να βρει την μπάλα από την σέντρα του Μαρκές।Στο 32’ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ανοίγει το δρόμο για τη νίκη, όταν ο Καραγκούνης έκανε τη σέντρα, ο Μάντζιος βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Κοβαλέφσκι και με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Ηρακλή για να δώσει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (1-0)। Στο 39’ ο Γκάμπριελ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και στο 42’ το διαγώνιο σουτ του Σαλπιγγίδη που μπήκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή κατέληξε άουτ।Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός όχι απλά ήταν υποτονικός, αλλά έπαιζε σαν να περίμενε να περάσει ο χρόνος για να τελειώσει το παιχνίδι... Δεν έκανε την παραμικρή ευκαιρία, δεν είχε καμία ουσία κι έδωσε κάθε δικαίωμα στον Ηρακλή να πιστέψει στην ισοφάριση, ακόμη και στη νίκη। Ετσι, σε μια από τις προσπάθειες του «Γηραιού» να αντεπιτεθεί, ο Γιαννούλης μπήκε από αριστερά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, ο Σαριέγκι με τον Βύντρα δεν συνεννοήθηκαν σωστά, η μπάλα έφτασε στον Παπαστεριανό που σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Βύντρα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στη γωνία του Τζόρβα για να παγώσει το ΟΑΚΑ। Πριν καλά - καλά οι «πράσινοι» συνέλθουν, ήρθε και δεύτερο «χτύπημα»। Δύο λεπτά μετά, στο 64’, σε μια ακόμη αντεπίθεση του Ηρακλή, ο Παπαστεριανός βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, «κρέμασε» τον Τζόρβα που έκανε λάθος έξοδο και ο επερχόμενος Ρατόν έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα των «πράσινων»।Στο τελευταίο 25λεπτο ο Παναθηναϊκός... έτρεχε και δεν έφτανε! Από το 72’ έως το 78’ πίεσε ασφυκτικά, είχε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε। Τελικά, το «φιλί της ζωής» δόθηκε από τον Σαλπιγγίδη στο 93', αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για τον Παναθηναϊκό। Ο Ηρακλής βρέθηκε μια ανάσα από την πρώτη του νίκη εκτός έδρας επί των «πράσινων» ύστερα από 19 χρόνια, αλλά κι ο βαθμός της ισοπαλίας τη δεδομένη στιγμή και με τα προβλήματα που υπάρχουν είναι υπερπολύτιμος
Κίτρινες: Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Ρουκάβινα - Παπαστεργιανός, ΜαρκέςΚόκκινες: Μπούρμπος (δύο κίτρινες)