Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

Θρίαμβος της ΑΕΛ, ξύλο στην εξέδρα!

Η Λάρισα πήρε τη νίκη στο «Καυτανζόγλειο» με 2-0 επί του Ηρακλή, με τα γκολ των Ζουράφσκι (73') και Μετίν (83'), αλλά το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού μετά το δεύτερο γκολ των «βυσσινί» οι οπαδοί του «γηραιού» προκάλεσαν επεισόδια, με το ματς να ολοκληρώνεται άρον-άρον.Καθαρά βαθμολογικά πάντως, η ΑΕΛ διατηρεί σαφές προβάδισμα για την είσοδο στα πλέι οφ, ενώ αντίθετα ο Ηρακλής παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού με το άγχος να κυριαρχεί πλέον στους παίκτες του. Στο φινάλε μάλιστα απειλήθηκαν σοβαρά επεισόδια από οπαδούς του Ηρακλή, που προσπάθησαν να συγκρουστούν με φιλάθλους της Λάρισας και χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, χάρις στον γρήγορο και πιεστικό ρυθμό που επέβαλαν οι μέσοι του και κυρίως ο Ντιε. Θα μπορούσαν μάλιστα να προηγηθούν πολύ νωρίς στο σκορ, αν ο ρέφερι δεν ακύρωνε στο ξεκίνημα του αγώνα, γκολ του Μαρκές για οφσαιντ, ύστερα από λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού του Νικολακόπουλου, σε γύρισμα της μπάλας από τον Κατσιαρό.Στο ίδιο διάστημα, η Λάρισα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με κύριο χαρακτηριστικό, τις πολλές λανθασμένες πάσες των παικτών της.Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά, ανέβασε την απόδοση της και έδειξε στοιχεία της ποιότητας της, ιδιαίτερα μετά την είσοδο στο παιχνίδι του Τούρκου Μετίν.Έτσι, κατάφερε να φθάσει δίκαια στη νίκη με γκολ του Ζουράφσκι στο 73ο λεπτό και του Μετίν στο 83ο λεπτό. Ο Κατσαβάκης δεν αντελήφθη τη κακή μέρα του Μπούρμπου με αποτέλεσμα η Λάρισα να επιτίθεται κατά κύματα από την πλευρά του και να σκοράρει δύο φορές.Καλή η διαιτησία του Παμπορίδη (Κιλκίς).Κίτρινες: Ιγκλέσιας, Φωτάκης, Σαρμιέντο. ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Μάρτος, Μπούρμπος, Κατσαμπής(82΄ Ιωαννίδης), Παπαζαχαρίας, Βούκοβιτς(67΄ Γκαρσία), Ντιέ, Παπαστεριανός, Επστάιν, Κονέ(53΄ Αγρίτης), Μαρκές.ΛΑΡΙΣΑ: Κοτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Γιαννακόπουλος(86΄ Ιλιτς), Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ιγκλέσιας(58΄ Μετίν), Βέμπερ, Κατσιαρός, Ζουράφσκι (90'+ Κυριακίδης).