Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Πέμπτη 2 Απριλίου 2009

Ετοιμη για Μουντιάλ

Ενα ακόμα βήμα, το πλέον αποφασιστικό ίσως, για να βρεθεί στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής για το Μουντιάλ του 2010 πραγματοποίησε η εθνική ομάδα της Ελλάδας. Νίκησε δύσκολα με 2-1 το Ισραήλ στο κατάμεστο Παγκρήτιο και παραμένει στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου, διατηρώντας το πλεονέκτημα τερμάτων έναντι της ισόβαθμής της, Ελβετίας. Με την επιτυχία της αυτή, η «γαλανόλευκη»... πέταξε παράλληλα έξω από τις μεγάλες διεκδικήσεις τους Ισραηλινούς και τώρα πια ο Ρεχάγκελ και τα παιδιά του βλέπουν μπροστά τους μόνον μια ομάδα κι έναν αγώνα: Την Ελβετία την οποία θα αντιμετωπίσουν στον «τελικό» του 2ου ομίλου τον προσεχή Σεπτέμβριο!Με την προϋπόθεση, λοιπόν, ότι θα «καθαρίσουμε» τα (θεωρητικά) εύκολα ματς με Μολδαβία (εκτός), Λετονία και Λουξεμβούργο (εντός) ακόμη και μια ισοπαλία στην Ελβετία θ’ αποδειχθεί, ίσως, αρκετή για να μας χαρίσει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ! Βλέπετε, μπορεί να ισοβαθμούμε με τους... σοκολατάδες στην 1η θέση αλλά επί της ουσίας υπερτερούμε, αφού και καλύτερη διαφορά τερμάτων και καλύτερη επίθεση.Ωστόσο και στο χειρότερο σενάριο της 2ης θέσης η εθνικής μας μπορεί να υπολογίζει πλέον και στην ευκαιρία των μπαράζ, αφού οι Ισραηλινοί έχουν τεθεί (βάσει λογικής) νοκ άουτ!Οσον αφορά το παιχνίδι με τους Ισραηλινούς, ο Οτο Ρεχάγκελ έβγαλε κι αυτή τη φορά... λαγούς από το καπέλο του, στην κατάρτιση του βασικού σχήματος, αλλά και στις αλλαγές του!Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης που δεν υπήρχε σε κανένα πλάνο όχι μόνο ξεκίνησε το ματς (αντί του... αδιαφιλονίκητου φαβορί που ήταν ο Σαμαράς) αλλά στο 32’ έβαλε μπροστά την εθνική μας στο σκορ, με το συρτό σουτ που επιχείρησε έξω από την μεγάλη περιοχή του Αουάτ.Μάλιστα ο «Σάλπι» είχε... όλη την καλή διάθεση να «καθαρίσει» τη νίκη δυο λεπτά αργότερα, στο 34ο λεπτό, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής «έκλεισε τα μάτια» στην πεντακάθαρη ανατροπή του από τον Μπενχαϊμ, προ του Ισραηλινού τερματοφύλακα! Αν δινόταν αυτό το πέναλτι και γινόταν το 2-0, δεν... θα μιλούσαμε για παιχνίδι στο β’ ημίχρονο!Οσο για τον δεύτερο... λαγό που έβγαλε από το καπέλο του ο «Όθωνας»; Ήταν ο «Ιταλός μας», ο Βαγγέλης Μόρας, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στην αμυντική γραμμή και τα πήγε περίφημα απέναντι στους μεσοεπιθετικούς του Ισραήλ. Ο υψηλόσωμος στόπερ που ‘χει διδαχθεί πολλά από τη θητεία του στην Ιταλία με τη φανέλα της Μπολόνια, ήταν εξαιρετικός στις επεμβάσεις του και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να απειλήσουν την εστία του Χαλκιά!Στο α’ ημίχρονο υπήρχε μια ομάδα μέσα στο γήπεδο κι αυτή ήταν η εθνική μας! Με τους Σαλπιγγίδη και Καραγκούνη σε μεγάλα κέφια οι ποδοσφαιριστές του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, έπαιξαν σαν... τη γάτα με το ποντίκι την ομάδα του Ντρορ Καστάν, από την οποία απειλήθηκαν μόνο στο 6’ με τον Καγιάλ.Για την ακρίβεια, στο 9’ ο Χαριστέας ξεπέρασε τον Σαμπάν αλλά η σωτήρια προβολή του Μπνεχαίμ απέτρεψε τα χειρότερα για τους Ισραηλινούς ενώ στο 11’ ο Κυργιάκος λειτούργησε... ως αυθεντικός στόπερ κι έστειλε τη μπάλα στην εξέδρα, μόνος απέναντι από τον Αουάτ! Στο 29’ νέο τάκλιν, αυτή τη φορά από τον Κεϊνάν, εξουδετέρωσε το «φαρμακερό» σουτ του Σαλπιγγίδη, για να φθάσουμε στο 32ο λεπτό και στο γκολ από τον φορ του ΠΑΟ!Τρίτος... λαγός από το «γερμανικό καπέλο»; Ο Γιώργος Σαμαράς!Όταν ισοφάρισαν οι Ισραηλινοί με το γκολ του Μπαρντά στο 59’ και τα πόδια είχαν... βαρύνει, ο «Όθωνας» έριξε στο ματς τον άσο της Σέλτικ αντί του (νωθρού) Γκέκα κι 8 λεπτά αργότερα ο Σαμαράς έστηνε τη μπάλα στη βούλα του πέναλτι για να εκτελέσει τον Αουάτ και να γράψει το 2-1. Τώρα πια δεν έχει καμία σημασία που... κόντεψε να πάθει ζημιά ο Ρεχάγκελ από το γεγονός ότι πήγε να χτυπήσει το πέναλτι ο «κρύος») Σαμαράς! Ο «Σκοτσέζος» δικαιώθηκε για την επιμονή του αφού ένιωθε πανέτοιμος για να πάρει την μεγάλη ευθύνη!Ένα μεγάλο μπράβο στους 25.000 Κρητικούς που «σφιχταγκάλιασαν» τους διεθνείς μας και τους στήριξαν με όλη τους τη θέρμη στις δύσκολες στιγμές. Αυτοί, ναι, είναι φίλαθλοι και τους αξίζει η εθνική «μέσα» στο σπίτι τους!Μπράβο και στους διεθνείς και κυρίως στον Τοροσίδη του β’ ημιχρόνου, που κέρδισε το πέναλτι και κατέθεσε ψυχή μέσα στο τερέν!Κίτρινες: Τοροσίδης, Κατσουράνης - Καγιάλ, Μπεν ΧαϊμΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μόρας, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (70' Πατσατζόγλου), Σαλπιγγίδης, Γκέκας (64' Σαμαράς), Χαριστέας (85' Μπασινάς).ΙΣΡΑΗΛ: Αουάτ, Σαμπάν, Μπεν Χαϊμ, Κεϊνάν, Ζιβ (40' Mπαρντά), Μπεν Νταγιάν, Αλμπερμαν, Σέτστερ (74' Ιτζάκι), Καγιάλ, Μπεν Σαχάρ (46' Μπεναγιούν), Γκολάν.