Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

ΠΑΟΚ – Εργοτέλης 2-0 (video)

paok ergotelis 2 0  video
Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία μετρούσε τέσσερις ήττες, μία ισοπαλία και δεν είχε πετύχει γκολ, επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στην Τούμπα σε εξ΄ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική στη Super League. Σκόρερ για την ομάδα του...
Μάκη Χάβου, η οποία έφτασε στους 37 βαθμούς – έναν λιγότερο από Καβάλα και Ολυμπιακό Βόλου που βρίσκονται στην πέμπτη θέση – ήταν ο Pablo Contreras στο 17΄ και ο Σταύρος Τσουκαλάς στο 86΄.
Οι γηπεδούχοι πήραν μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκαν στο 17΄ με κεφαλιά του Pablo Contreras μετά από εκτέλεση φάουλ του Lino. Με κινητήριο μοχλό τον Leal οι Κρητικοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο «δικέφαλος» ξαναέγινε γρήγορα το αφεντικό του αγώνα. Πλησίασε, μάλιστα δύο φορές με τον Κουτσιανικούλη στο 2-0, όμως αυτός αρχικά στο 31΄ αστόχησε σε τετ-α-τετ και στο 36΄ υποχρέωσε με σουτ έξω από την περιοχή το Δασκαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Budimir να σουτάρει από κοντά και τον Kresic να κρατά με υπερένταση το μηδέν.
Στο β΄μέρος παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο, με φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Ο Contreras έσωσε στο 58΄ τον ΠΑΟΚ από βέβαιη ισοφάριση, απομακρύνοντας με το κεφάλι το γυριστό σουτ του Verpakovskis, με τον Kresic εξουδετερωμένο. Η απάντηση των «ασπρόμαυρων» ήρθε στο 66΄ με τον Κουτσιανικούλη να σημαδεύει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα στη μικρή περιοχή και έδωσε τη δυνατότητα στο Δασκαλάκη να τον προλάβει. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τους παίκτες του Χάβου να δίνουν χώρο στους αντιπάλους τους, αλλά αυτοί ήταν ανήμποροι να απειλήσουν και σε μία αντεπίθεση δέχθηκαν το δεύτερο γκολ με τον Τσουκαλά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 86΄.
Σκόρερ: 17΄ Contreras, 86΄ Τσουκαλάς
Συνθέσεις
ΠΑΟΚ: Kresic, Sznaucner, Lino, Contreras, Μαλεζάς, Φωτάκης (57΄ Τσουκαλάς), Vitolo, Ivic, Κουτσιανικούλης (87΄ Etto), Σαλπιγγίδης (73΄ El Zhar), Muslimovic
Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Wisio (74΄ Γιαλούσης), Shashiashvili, Hieblinger Κυριακίδης, Junior, Φραγκουλάκης (41΄ Verpakovskis), Romano (88΄ Καρελής), Leal, Budimir

Τα γκολ από το ΠΑΟΚ – Εργοτέλης 2-0 (video)