Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Κυριακή 8 Μαρτίου 2009

Φιλί ζωής στο... παρά πέντε

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής, χάρη στον Επστάιν. Ο Γερμανός έδωσε το? φιλί της ζωής στους «κυανόλευκους» κόντρα στον Πανιώνιο (2-1) καθώς ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο γκολ του «γηραιού» στο 85’ και χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του. Λίγα λεπτά νωρίτερα, το «Καυτανζόγλειο» είχε... παγώσει βλέποντας τον Εστογιάνοφ να ισοφαρίζει σε 1-1 για τους Νεοσμυρνιώτες. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν από το 10’ με το τέρμα του Αγρίτη ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, μετά τις αποβολές των Παπαζαχαρία (53’) και Κονέ (90+). Με 10 παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και ο Πανιώνιος, μετά την απευθείας κόκκινη που είδε ο Κοντόες (60’). Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει το προβάδισμα από νωρίς... Στο 10' και σε εκτέλεση κόρνερ, ο Κατσαμπής πήρε την κεφαλιά και ο Αγρίτης με προβολή έκανε το 1-0. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 12' ζήτησε ?δικαίως- πέναλτι σε χέρι του Επστάιν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ετσογιάνοφ, αλλά ο διαιτητής Σταυρίδης είχε διαφορετική άποψη.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 17' το σουτ του Νικολάου πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 29' το δυνατό σουτ του Εστογιάνοφ αποκρούστηκε από τον Μπαντή. Στο 38' επιχείρησε σουτ και ο Ντιέ για λογαριασμό του Ηρακλή, αλλά η μπάλα πέρασε από την έξω πλευρά των διχτύων του Μπέλιτς. Πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο στο β' ημίχρονο, οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες. Στο 53' αποβλήθηκε ο Παπαζαχαρίας με 2η κίτρινη κάρτα και στο 60' ο Κοντοές με απευθείας κόκκινη. Ο Πανιώνιος συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση και το πέτυχε στο 73' όταν ο Γουνδουλάκης έφυγε μπροστά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Εστογιάνοφ κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 85' ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα ?και τελικά τη νίκη-, όταν σε μπαλιά του Γκαρσία ο Επστάιν «νίκησε» τον Μπέλιτς και ταυτόχρονα έδωσε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, αφού το μόνο αξιοσημείωτο στο τέλος ήταν η αποβολή του Κονέ στις καθυστερήσεις με 2η κίτρινη για «θέατρο». Κίτρινες: Ντιε, Επστάιν, Κατσαμπής-Τζαβέλλας, Κουμορτζί, ΜπαντήςΚόκκινες: 53' Παπαζαχαρίας (2η κίτρινη), 90' Κονέ (2η κίτρινη) - 60' ΚοντοέςΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Μάρτος (86' Γιαννούλης), Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Σαρακατσάνος, Ντιέ, Παπαστεργιανός, Κονέ, Μαρκές (46' Γκαρσία), Επστάιν, Αγρίτης (69' Ιωαννίδης).ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπέλιτς, Μανιάτης, Κοντοές, Μαϊστόροβιτς, Τζαβέλας, Κουμορτζί, Μάκος, Νικολάου (58' Μπάρκογλου), Λουρένσο (67' Γουνδουλάκης), Εστογιανόφ, Αντερσον (77' Λάτκα).