Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Τρίτη 22 Ιουνίου 2010

«Αντίο» με ψηλά το κεφάλι

Η πρόκριση χάθηκε στην πρεμιέρα... Το 2-0 από τη Νότια Κορέα αποδείχθηκε μοιραίο καθώς η νίκη επί της Νιγηρίας και η υπερπροσπάθεια απόψε κόντρα στην Αργεντινή, δεν ήταν αρκετές. Το 2-0 των αστεριών του Ντιέγκο Μαραντόνα έκοψε τα «φτερά» των Ελλήνων διεθνών, ενώ το όνειρο της συμμετοχής στις 16 κορυφαίες ομάδες του Mundial κράτησε ουσιαστικά μόλις για 26 λεπτά (όσο έμενε το 0-0 και η Νιγηρία είχε προηγηθεί στο άλλο ματς).
Καλά στημένη η εθνική στο πρώτο ημίχρονο, κινδύνεψε αρκετά, μετά το 20λεπτο, αλλά στάθηκε όρθια, χάρις στις εκπληκτικές επεμβάσεις του Τζόρβα στα σουτ των Αργεντίνων, αλλά και στις  γρήγορες και έγκαιρες τοποθετήσεις των αμυντικών. Ο Παπασταθόπουλος τα πήγε εξαιρετικά πάνω στον Μέσι (ξεκίνησε με δύο «καθαρά» κοψίματα και ένα φάουλ), ο οποίος έκανε το πρώτο του σουτ (πήγαινε για γκολ) στις καθυστερήσεις.
Μέχρι το 18΄ η Ελλάδα δεν είχε απειληθεί, ακολούθησε ένα δίλεπτο «φωτιά», με τον Τζόρβα να δείχνει πως είναι σε εξαιρετική βραδιά. Η πίεση της Αργεντινής έγινε εντονότερη μετά το 30΄, και στο τελευταίο δίλεπτο άγγιξε το γκολ με τους Αγουέρο και Μέσι, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο φαινόταν ανίκητος. Όσο για το παιχνίδι των παικτών του Ρεχάγκελ; Οι διεθνείς έκαναν βαθιές μπαλιές στον Σαμαρά, που ακόμα και όταν έβρισκε την μπάλα, ήταν αδύνατο να απειλήσει καθώς ήταν τόσο μόνος.
Το 0-0 στο 45λεπτο, σε συνδυασμό με το 1-1 στο Νιγηρία - Νότια Κορέα, άφηνε εκτός συνέχειας την Ελλάδα και τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Κι αυτό γιατί στο 48΄ ο Σαμαράς έχανε ευκαιρία για το 1-0 και στο επόμενο λεπτό οι Νοτιοκορεάτες έκαναν το 2-1. Πλέον η πρόκριση απομακρυνόταν, ενώ ο Ρεχάγκελ έβλεπε τους Καραγκούνη, Κατσουράνη και Τοροσίδη να αποχωρούν τραυματίες.
Οι αλλαγές αποσυντόνισαν την ελληνική ομάδα, αλλά ο Τζόρβας είπε «όχι» σε Μέσι και Μπολάτι και η «γαλανόλευκη» κρατούσε τουλάχιστον το μηδέν στην άμυνα και τις όποιες ελπίδες πρόκρισης. Ο χρόνος κυλούσε, η Αργεντινή πίεζε και τελικά σε μια φάση που στάθηκε αρκετά τυχερή, ο Ντεμικέλις βρήκε μια «τρύπα» και σκόραρε (1-0 στο 77΄). Το αποτέλεσμα αυτό, παρότι την ίδια ώρα η Νιγηρία ισοφάριζε τη Ν. Κορέα, άφηνε εκτός συνέχειας την Ελλάδα.
Ο Ρεχάγκελ έδωσε εντολή να βγουν όλοι μπροστά, αλλά τίποτα δεν άλλαξε για καλό, παρά μόνο το τελικό σκορ, με τον Παλέρμο να κάνει το 2-0 στο 89΄ και να δίνει πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση της «αλμπισελέστε».
ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ:
90΄: Καλό σουτ του Παπαδόπουλου από τα δεξιά της περιοχής, απομακρύνει ο Ρομέρο
89΄ ΓΚΟΛ: Ο Μέσι κάνει τις ντρίμπλες και κερδίζει τις κόντρες πριν σουτάρει δυνατά, νέα απόκρουση του Τζόρβα, η μπάλα φτάνει στον Παλέρμο που «πυροβολεί» για το 2-0
86΄ ΔΟΚΑΡΙ: Ο Μέσι αποφεύγει τον Μόρα και σουτάρει ωραία, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι του Τζόρβα
77΄ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ του Μέσι από αριστερά, ο Ντεμικέλις κερδίζει την κεφαλιά, η μπάλα σταματάει στον Μιλίτο και του... επιστρέφει, σουτ του Αργεντίνου από απόσταση αναπνοής και 1-0! Το αποτέλεσμα αυτό, τη δεδομένη στιγμή, στερεί από την Ελλάδα την οποιαδήποτε ελπίδα πρόκρισης
69΄: Η Νιγηρία ισοφαρίζει σε 2-2 τη Νότια Κορέα, που υπερισχύει της Ελλάδας στην ισοβαθμία
69΄: Εκτέλεση κόρνερ του Βερόν από δεξιά, την κεφαλιά ο Αγουέρο, ο Μπολάτι σουτάρει προς την εστία, εκπληκτική επέμβαση του Τζόρβα, μπλοκάρει την μπάλα
69΄: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι από αρκετά μακριά, σε κόρνερ ο Τζόρβας
58΄: Σουτ του Κλεμέντε Ροντρίγκες από μακριά, η μπάλα φεύγει άουτ
55΄: Πολύ νωρίς ο Ρεχάγκελ ολοκληρώνει τις αλλαγές του, αποχωρούν με προβλήματα Τοροσίδης και Κατσουράνης. Είχε γίνει αλλαγή στο ημίχρονο ο Καραγκούνης
48΄: Ο Σαμαράς αποφεύγει τον Ντεμικέλις, παίρνει την κόντρα από τον Μπουρδίσο και σουτάρει διαγώνια με το αριστερό, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρομέρο
45΄+: Ο Μέσι βρίσκει χώρο και σουτάρει, διώχνει σε κόρνερ ο Τζόρβας με το ένα χέρι
45΄: Ο Μάξι Ροντρίγκεζ μένει μόνος του στα δεξιά της περιοχής και σουτάρει, απομακρύνει ο Τζόρβας
35΄: Ο Βερόν παίζει το 1-2 με τον Κλεμέντε και βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, άστοχη έξοδος του Τζόρβα, διώχνει σε κόρνερ ο Τοροσίδης
32΄: Κάθετη πάσα του Βερόν στον Μιλίτο που βγαίνει από δεξιά και γυρίζει παράλληλα, ο Τζόρβας βγαίνει αλλά χάνει την μπάλα, ο Αγουέρο σουτάρει από πλεονεκτική θέση, βάζει το πόδι και σώζει ο Βύντρα
19': Μακρινό, δυνατό, ευθύβολο σουτ από τον Βερόν, ο Τζόρβας εκτινάσσεται και διώχνει ξανά σε κόρνερ
18': Ο Αγουέρο ξεφεύγει από την ελληνική άμυνα και σουτάρει από τα αριστερά, σωστά τοποθετημένος ο Τζόρβας διώχνει σε κόρνερ
13': Πρώτη φορά που η Ελλάδα «πατά» αντίπαλη περιοχή, με τον Σαμαρά να κόβεται στην αντεπίθεση
ΣΚΟΡΕΡ: 77΄ Ντεμικέλις, 89΄ Παλέρμο
ΔΟΚΑΡΙ: 86΄ Μέσι
MVP: Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραβσάν Ιρμάτοφ (Ουζμπεκιστάν)