Tο παρόν site δεν πωλεί, ούτε ενοικιάζει άλλα ούτε εκμεταλλεύεται τις οπτικοακουστικές εκπομπές που φιλοξενεί τα οποία ανήκουν αποκλειστικά στις εταιρίες παραγωγής και στα κανάλια της κάθε εκπομπής. Οι υπηρεσίες του παρόντος blog είναι καθαρά ενημερωτικού και πληροφοριακού χαρακτήρα και παρέχονται δωρεάν καθώς πρόκειται για blog μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2009

«Πτήση» ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση

Την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Ο Λίνο στο 43' και ο Αραμπατζής στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν τα γκολ του «Δικεφάλου», που έφτασε τους 12 βαθμούς και έπιασε στην τρίτη θέση τον Αρη και τον Εργοτέλη.Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την εδαφική υπεροχή, αλλά τους Ηπειρώτες να χάνουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε με κάποια σουτ που πέρασαν εκτός εστίας (στο 17' και στο 32' από τον Βιεϊρίνια και στο 39΄ από τον Αραμπατζή), αλλά ήταν εμφανείς οι απουσίες των Μουσλίμοβιτς και Φιλομένο στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΣ θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να ανοίξει το σκορ, με πρωταγωνιστή σε αμφότερες τον Γιώργο Σαϊτιώτη. Ο Ελληνας επιθετικός νικήθηκε στο 20΄ σε τετ-α-τετ με τον Χαλκιά, ενώ στο 34΄ εκτέλεσε φάουλ και είδε τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, αφού πρώτα τη βρήκε λίγο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος «χτύπησαν» δύο φορές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Ο Λίνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 43΄ άνοιξε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αραμπατζής έπιασε ένα σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του Σικαλιά.Το προβάδισμα που πήρε ο ΠΑΟΚ στο τέλος του πρώτου μέρους αποδείχθηκε αρκετό για να φτάσει στη νίκη. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν άνετα τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο 45λεπτο και δεν επέτρεψαν στους παίκτες των Ιωαννίνων να απειλήσουν και να ξαναμπούν στο ματς. Αν εξαιρεθεί μία στιγμιαία αδράνεια της «ασπρόμαυρης» άμυνας στο 79΄, την οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Σιαλμάς, ο «Δικέφαλος» κράτησε άνετα το 2-0 και πλέον ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης.